Možno si pokladáte otázku, či stoji dlhá cesta k moru za tú námahu?
Pokiaľ je vášmu bábätku viac ako 3 mesiace, aj pri dlhej ceste to stojí za to. Len prosím dodržujte zásady pre cestovanie s dojčatami. Benefity pobytu pri mori sa ale prejavia až pri pobyte dlhšom ako len jeden víkend. Pozitívne účinky pobytu sa začnú prejavovať až po cca týždennom pobyte, pretože pôsobenie morskej vody, slnka a nových podnetov potrebuje svoj čas.
Dezinfekčné a antibakteriálne účinky morskej vody
Vďaka vysokému podielu solí a rozpustených látok, ako je jód, síra a fluór, možno morskú vodu použiť ako dezinfekčný prostriedok na drobné ranky a odreniny, ktorý stimuluje hojenie tkanív, a to aj v oblasti plienok. Má tiež antibakteriálne účinky, pretože pôsobí na mikróby a choroboplodné zárodky. Morská voda čistí pokožku a má priaznivé účinky na pokožku vďaka svojmu antibakteriálnemu pôsobeniu.
Morská voda pôsobí na svalové napätie
Ponorenie dieťaťa do morskej vody môže byť užitočné na uvoľnenie a tonizáciu jeho svalov, a to vďaka vyššej hustote solí rozpustených vo vode, ktoré prispievajú k vztlaku.
Morská voda zlepšuje dýchanie
Morská voda má tiež priaznivé účinky na dýchanie a pôsobí proti zdraviu škodlivým ochoreniam, ako sú alergie, kašeľ a astma. Vďaka zvláštnemu zloženiu slanej vody je morský vzduch bohatý na častice jódu. Tie sú prirodzene vdychované, pôsobia priamo na dýchacie cesty a pomáhajú telu prirodzeným spôsobom odstraňovať baktérie a mikróby. Prítomnosť planktónu (fytoplanktónu a zooplanktónu, ktorý syntetizuje molekuly s antibiotickými a antivírusovými účinkami) v morskej vode pôsobí protiinfekčne a protizápalovo na rôzne systémy, najmä na dýchaciu sústavu; to všetko sa dá dosiahnuť pomerne jednoduchými prostriedkami, ako sú kúpele, piesočné kúpele, inhalácie a aerosóly.
Nezabudnite dieťa s morom zoznamovať postupne a berte ohľad na jeho reakcie pri poznávaní nového prostredia.