Prečo je kočík taký dôležitý pre vývoj dieťaťa.

Kým celý rad cicavcov sa rodí do značnej miery prispôsobený životu mimo tela matky, napríklad žriebä sa počas 20-tich minút po pôrode postaví na vlastné nohy, u nás ľudí  pokračuje vývoj pohybového aparátu, nervovej sústavy aj imunitného systému dlho po pôrode. A míľnika postavenia sa na vlastné nohy dosahujeme okolo jedného roka života.

V prvých mesiacoch života nie je kostná a svalová štruktúra dojčaťa schopná udržať jeho váhu. Pre správny fyziologický vývoj je preto nutné zaistiť, aby bábätko ležalo čo najdlhšie v rovine a vo vodorovnej polohe. Poloha v ľahu na chrbte zaisťuje, že nedochádza k preťažovaniu žiadnej časti tela tým, že jeho hmotnosť je rovnomerne rozložená a jeho telo je podoprené veľkou plochou.

dite-v-kocarku

Ďalej je dôležité zdôrazniť, že dýchací systém dojčaťa je ešte "nezrelý" a "bránicový". Ku koncu tehotenstva začína alveolárna fáza, ktorá skončí v ranom dojčenskom veku (okolo 18-24 mesiacov života dieťaťa) a vedie k vytvoreniu definitívneho počtu pľúcnych mechúrikov (alveolov), čo výrazne zväčšuje plochu na výmenu kyslíka. Až od 18 mesiacov prebieha vývoj pľúc dieťaťa súbežne s rastom telesnej hmotnosti a so stabilným pomerom obsahu vzduchu k objemu pľúc. V horizontálnej polohe rebrá a medzirebrové svaly súčasnou kontrakciou s bránicou uľahčujú spevnenie hrudného koša, takže činnosť bránice je uľahčená a umožňuje pravidelnú dychovú výmenu. (1).

Dieťa trávi v kočíku každý deň mnoho hodín. Je to prostredie, kde prebiehajú rané fázy jeho vývoja. Správne zvolený kočík, ktorý je navrhnutý s ohľadom na jeho vývoj, tento prirodzený proces podporí a prispeje k jeho dobrému štartu do života.

(1) The Respiratory System in Babies (https://www.stanfordchildrens.org/en/default.page)