Toto je otázka, s ktorou sa často stretávame. Pri hľadaní odpovede na internete sa najčastejšie dozviete, že nevyhnutne dlho. Tiež tam môžete nájsť informáciu, že prvý mesiac 30 minút, druhý už hodinu a po treťom mesiaci hodinu a pol. Naši talianski kolegovia zapátrali v odbornej literatúre a našli štúdiu Univerzity v Bristole (UK), ktorá prináša čiastočné odpovede založené na meraní.
Vedci skúmali niektoré parametre (okysličenie krvi a srdcovú frekvenciu) u 40 dojčiat vo veku od jedného dňa do dvoch mesiacov. V laboratóriu simulovali účinky driemania v autosedačke a zistili, že približne po 30 minútach sa množstvo kyslíka v krvi dojčiat výrazne znížilo, zatiaľ čo srdcová frekvencia sa zvýšila. Príčinou dýchacích ťažkostí - teda zníženého okysličenia krvi a zvýšenej srdcovej frekvencie, môžu byť nedostatočne vyvinuté krčné svaly u takto malých detí, ktoré ešte nie sú schopné udržať hlavu.
Preto je pri ceste s novorodencom absolútne nevyhnutné urobiť prestávky, tak aby mal možnosť zaujať polohu v ľahu a opäť dokonale prekysličil svoju krv.
Možno vás napadne otázka, prečo majú autosedačky pre najmenší taký sklon opierky chrbta, že ťažká hlavička novorodenca (25% jeho hmotnosti) tlačí na dychové centrum v predĺženej mieche? Opäť to súvisí s hmotnosťou jeho hlavy. V prípade nehody, sa zotrvačná sila pôsobiaca na jeho hlavu rozdelí do dvoch smerov, jeden pôsobí do autosedačky a druhý z autosedačky von. A práve sklon opierky chrbta rozhoduje o pomere ich veľkosti. Čím viac sa sklon blíži vodorovnej polohe, tým väčšia zotrvačná sila pôsobí na krk dieťaťa.
Zdá sa to byť neriešiteľný problém, ale dômysel konštruktérov priniesol riešenie v polohovaní vnútorným roštom. To zaisťuje lepšiu polohu z hľadiska dýchania av prípade nehody, so silami zotrvačnosti zmení uhol sklonu opierky chrbta tak, že zostáva bezpečný.
Príkladom týchto autosedačiek je Darwin Recline od Inglesiny alebo Kiddy Evoluna.